Banner Libbyhealth

 דלגו למתכון

***המתכון מתאים לדיאטת קנדידה, ניקוי רעלים, דיאטת הליקובקטר

*בסוף הפוסט גם הטבה שווה וגם הזמנה לסדנת כבישה 

גזים, נפיחות, כמיהה למתוקים, מעי רגיז, מערכת חיסון ואפילו המצב רוח שלנו מושפעים מהפלורה של המעיים שלנו.

הרכב החיידקים במעיים שלנו משפיע על הגוף שלנו, על הבריאות שלנו, על מערכת החיסון ואפילו על הקוגניציה והרגש.

אנחנו נולדים עם פלורה המכילה חיידקים, ומקבלים אותם גם בהנקה, ובבגרות דרך המזון

החיידקים הפרוביוטים נמצאים במערכת העיכול,בנרתיק ובריריות חלל הפה והם עוזרים ליצירת B12 וויטמין K, וליצירת חומצות שומן קצרות שרשרת, הם גם מונעים התפתחות של פטריות, שמרים, וחיידקים באמצעות שינוי חומציות או רכיבים שהורסים אותם.

אוכלוסית החיידקים הטובים לרוב נפגעת מתרופות, סטרס, תזונה לקויה ועוד.

כדי לשמר אותה אני הרבה פעמים ממליצה בקליניקה לנטול פרוביוטיקה, זו הדרך הכי זמינה, אך חשוב שזו תהיה פרוביוטיקה איכותית וחשוב לנטול אותה לפחות שנה.

אבל ישנה אופציה טובה יותר והיא לייצר לבד פרוביוטיקה ע"י הכנת מזון מותסס.

באמצעות אכילת מזון מותסס אנחנו מקבלים את הפרוביוטיקה האיכותית ביותר: 1. חיידקים חיים וזמינים 2. מושבות שלמות של חיידקים 3.אכילת הפרוביוטיקה (החיידקים) ביחד עם הפרהביוטיקה (המצע עליו הם גדלים). כל אלו משפרים את הטמעתם של החיידקים במערכת העיכול.

המזון המותסס מכיל חידקים חיים וזמינים.

מלבד העובדה שזה הרבה יותר זול זה גם הרבה יותר בריא מאחר ומדובר בחיידקים חיים.

נשמע מסובך?

לא כ"כ

סה"כ צריך ירקות, מים ומלח וכלי המתאים להתססה, כזה שלא יאפשר לחמצן להיכנס פנימה להביא איתו חיידקים מזהמים המייצרים עובש.

מה זה בכלל התססה?

כדי להתסיס מזון, ולייצר חיידקים, דרושים היעדר חמצן וסוכר. כך גלוקוז הופך לחומצה לאקטית, רמת החומציות יורדת ואז החיידקים מתרבים.

הסיבה שלא ניתן לרכוש כרוב מותסס בחנויות, היא שהחוק בישראל אינו מאפשר למכור מזון חי (חיידקים חיים). הכרוב המוצע למכירה עובר עיקור/פיסטור מה שהורג את החיידקים הפרוביוטיים והופך את המזון ל "מזון מת".

גם בבית, אם תנסו להכין בצנצנת, לא בטוח שתצליחו למנוע כניסה של חמצן… למרות שזה אפשרי, אך ידרוש מכם לאטום את הכלי היטב ולשחרר ממנו מידי יום את הפחמן הדו חמצני שנוצר בתהליך התסיסה, אחרת הכלי יתפוצץ. השאלה אם אתם בנויים לזה.

זו היחודיות של הקדרה של ג'מוקה, היא בנויה בצורה כזו שלא נכנס חמצן פנימה לתהליך התסיסה.(קוד הנחה מחכה לכם בסוף הפוסט)

מעל הירקות הנכנסים לקדירה מונחות שתי משקולות הדואגות שהירקות יישארו תמיד ימכוסים במים, המכסה של הקדרה מוקף בחלל מלא מים מה שלא מאפשר לחמצן להיכנס פנימה.

מה שכן, על מנת לקבל ירקות עשירים בפרוביוטיקה, יש לחכות בסבלנות, כ 3-5  שבועות, בתקופה הזאת יתחלפו 3 אוכלוסיות שונות של חיידקים עד שנקבל את החיידקים הלקטובצילוס. הפרוביוטיקה האיכותית אותה אנחנו רוצים. ותקבלו ירקות מותססים עשירים בחיידקים טובים שיעשו לכם גם נעים בבטן.

חיידקים חיים, טבעיים שאתם יצרתם😊 עם כמות מלח שאתם שולטים עליה.

כרוב מותסס כדאי לאכול במידה ובמתינות. 1-2 כפות עם הארוחה זו מנה טובה. לאנשים שסובלים ממחלות מעיים דלקתיות, צרבות ושאר מצבים של עודף חום בעיכול – מומלץ להימנע. לכל שאר האנשים מומלץ וכדאי לשלב את הכרוב המותסס בתזונה היומיומית.

רגע לפני המתכון…

הזמנתי את חני איזנשטט כרמי, מומחית רב תחומית לריפוי טבעי, העוסקת בבריאות נשית, להוסיף כמה מילים,

חיידקים מועילים נמצאים לא רק במערכת העיכול שלנו ובנרתיק אלא גם על העור, בבית השחי, באוזניים, אפילו ברחם ובשלפוחית השתן, ובעצם בכל מקום בו הסביבה החיצונית פוגשת את גופנו או שיש בו פתח אל הסביבה החיצונית.  יש יותר תאי מיקרואורגניזמים בגופנו מאשר תאי גוף (!) ואנחנו לומדים יותר ויותר על הקשר ההדוק בינם לבין בריאות גופנו ונפשנו.

לאחרונה מחקרים חדשים מגלים כי נטילת פרוביוטיקה כאמצעי לחיזוק פלורת המעי לא תמיד תעזור, ולעיתים אף תפריע ותחמיר את ההפרה באיזון הפלורה. החלופה העדיפה היא התרופה המסורתית עתיקת היומין:  מזון פרוביוטי ופרה-ביוטי. או לעניין הפוסט הנוכחי: מזון כבוש!

מזון כבוש קנוי לעומת ביתי – כדאי לצרוך מזון כבוש ביתי ולא תעשייתי מסיבות רבות – האריזה יכולה להיות בעייתית ולהגיב עם החומציות של המזון (אם היא קופסת שימורים או צנצנת פלסטיק), תכולת המלח המופרזת יכולה להפריע לתהליכי ריפוי בשל ההכבדה על הכליות ומערכת ויסות המומסים בגופנו – ועקב כך גם להביא לאיבוד מינרלים בשל השתנה מרובה, והכי חשוב – תכולת החיידקים במזון כבוש קנוי הושמדה ולמעשה לא קיימת כי כל מוצר מדף כבוש חייב לעבור עיקור, מה שמפספס את אחת הסיבות לשמה רצינו מזון כבוש מלכתחילה. עם זאת, ראוי לומר שיש עדיין חשיבות תזונתית למזון כבוש גם אם עבר פיסטור- אמנם לא יהיה פרוביוטי ולא יוסיף חיידקים לגופנו, אך כן יהיה בתפקידו הפרה-ביוטי ויחזק את אוכלוסיית החיידקים ה"טובים" שכבר קיימת בגופנו.

לטעום תוך כדי – כשמכינים מזון כבוש ביתי, על מנת להרויח ממנו כמה שיותר, אני ממליצה על הטיפ של סנדור כץ (הכהן הגדול של אמנות כבישת המזון) – לטעום מהמזון הכבוש גם לפני שהגיע לטעמו הרצוי. כדי להרוויח חשיפה למגוון רחב יותר של חיידקים.

 

קדימה למתכון….

איך מכינים?

מכיוון שהכרוב צריך להישאר בקדרה בין שלושה לחמישה שבועות, אני ממליצה על הכנה של 3-4 כרובים. הכרוב המוכן יישמר לכם  במקרר להרבה זמן (אפילו שנה).

יש לחתוך עם סכין דק דק, אפשר גם בפודפרוססור או  במנדולינה.

על כל קילו כרוב להוסיף כף שטוחה של מלח טבעי (לא מלח שולחני שיש בו תוספים מונעי התגיישות) שזה בערך 15 גרם. חשוב להיעזר במשקל דיגיטלי.

המלח מוציא את חלק מהסוכרים והנוזלים מהכרוב ומכין אותו להתססה.

לאחר שהוספתם מלח, יש להמתין 10 דק'.

בנתיים הרתיחו מים, לפחות ליטר, הוסיפו להם 15 גרם מלח. והניחו בצד לקירור

חוזרים לכרוב, בנתיים תגלו שהוא התכווץ, וזה הזמן להתחיל לעסות אותו, עד שתראו שיוצאים ממנו נוזלים.

ועכשיו אפשר לתבל עם גרגרי כוסברה, שמיר, זרעי שומר וכד בערך רבע כפית על כל קילו.

העבירו את מה שהכנתם לקדירה או לצנצנת מעוקרת, יחד עם המים של הכרוב, תדחסו היטב.

אם יש לכם את הקדרה הניחו מעל הכרוב את המשקולות.

המים הניגרים מהכרוב אמורים לכסות את המשקולות, אם לא, הוסיפו עוד מהמים שהרתחתם קודם, אבל רק לאחר שהם התקררו ממש. (אם תמזגו מים חמים זה יהרוס הכל ).

אם אתם מכינים בצנצנת, ודאו שהיא מלאה במים וכרוב, וכל יום יש לפתוח אותה ולשחרר מעט אוויר. ולאחסן במקום חשוך וקריר.

אם יש לכם קדרה, סגרו אותה עם מכסה, למגרעת סביב המכסה יש אזור אותו יש למלא במים, גובה המים צריך לכסות את שני הפתחים. יש לוודא שבמהלך 3 שבועות האזור הזה מלא במים, על מנת שלא יכנס פנימה חמצן.

ממתינים 3 עד 5 שבועות, מעבירים לכלי מעוקר ושומרים בקירור.

אוכלים עד 2 כפות כל יום, לפני או ביחד עם הארוחה העיקרית.

 

עוד מתכונים בריאים כאלה שיעשו לכם נעים בבטן במדריך המלא לניקוי רעלים- פרטים והורדה 

 

כמובן שגם ארגנתי לכם הנחה …

הטבה מיוחדת לקוראים,  10% הנחה בהזנת קוד קופון libby.

להשיג באתר ג'מוקה:     https://shop.jammoka.com/

 

 

כרוב כבוש
Ingredients
 • 5 כרוב ירוק
 • מלח אטלנטי
 • מים
 • 1 כפית זרעי שומר
 • 1 כפית זרעי כוסברה
 • 1 כפית זרעי שומר
Instructions
 1. לחתוך את הכרוב דק דק, אפשר גם במנדולינה!

 2. על כל קילו כרוב להוסיף כף שטוחה של מלח איכותי שזה בערך 15 גרם. 

 3. חשוב להיעזר במשקל דיגיטלי. המלח מוציא את חלק מהסוכרים והנוזלים מהכרוב ומכין אותו להתססה. לאחר שהוספתם מלח, יש להמתין 10 דק'. 

 4. בנתיים הרתיחו מים, לפחות ליטר, הוסיפו להם 15 גרם מלח. והניחו בצד לקירור 

 5.  בנתיים תגלו שהוא התכווץ, וזה הזמן להתחיל לעסות אותו, עד שתראו שיוצאים ממנו נוזלים. ועכשיו אפשר לתבל עם גרגרי כוסברה, שמיר, זרעי שומר וכד בערך רבע כפית על כל קילו. 

 6. העבירו את מה שהכנתם לקדירה או לצנצנת מעוקרת, יחד עם המים של הכרוב, תדחסו היטב, כדי שלא ישארו בועות אוויר. 

 7. אם יש לכם את הקדרה הניחו מעל הכרוב את המשקולות.המים אמורים לכסות את המשקולות, אם לא, הוסיפו עוד מהמים שהרתחתם קודם, אבל רק לאחר שהם התקררו ממש. (אם תמזגו מים חמים זה יהרוס הכל ). 

 8. אם אתם מכינים בצנצנת, ודאו שהיא מלאה במים וכרוב, וכל יום יש לפתוח אותה ולשחרר מעט אוויר. ולאחסן במקום חשוך וקריר. אם יש לכם קדרה, סגרו אותה עם מכסה, 

 9. למגרעת סביב המכסה יש אזור אותו יש למלא במים, שיכנסו את שני הפתחים. יש לוודא שבמהלך 3 שבועות האזור הזה מלא במים, אחרת יכנס פנימה חמצן. ממתינים 3 שבועות, מעבירים לכלי מעוקר ושומרים בקירור.

בתאבון!

מוזמנים להעזר גם במידע שעולה בקבוצה החינמית בפייסבוק –תזונה בריאות וכל מה שבינהם , בדף העיסקי שלי בפייסבוק – פוסטים עם מידע מעניין וגם באינסטגרם –לעוד מלא השראה.

מוזמנים  ליצור קשר לכל שאלה libbyle@gmail.com

******************

רוצים להרגיש במיטבכם?

לרדת במשקל ללא מאמץ?

להפחית נפיחות ותחושת כבדות?

להתעורר רעננים ואנרגטיים?

שינוי תזונתי וניקוי רעלים הם הדרך הפשוטה להרגיש טוב. .

תזונה המבוססת על חומרי גלם טבעיים, ללא סוכר, ללא גלוטן, ללא קמח לבן.

בקרוב מתחילים שוב… התכנית היחידה עם תמיכה צמודה..

About the Author:

נעים להכיר, שמי ליבי, אמא לאורי ולאילי, בעלת קליניקה באבן יהודה ותל אביב, מטפלת ומנחת סדנאות לתזונה טבעית, בוגרת מסלול נטרופתיה במכללת רידמן לרפואה משלימה, מפרסמת מאמרים בנושא תזונה הטבעית ומפתחת מתכונים בריאים המפורסמים מידי שבוע כאן באתר. מתמחה בבעיות במערכת העיכול (קנדידה, הליקובקטר, קרוהן, מעי רגיז ועוד). מאמינה בשינוי הרגלים וטיפול אמיתי תוך מתן דגש על מסגרת תומכת הכוללת מתן כלים פרקטים. עוד עלי תוכלו לקרוא כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Recipe Rating